حمل و نقل چیست ؟

حمل و نقل عمومی یا ترابری عمومی (به انگلیسی: Public transport یا transit) به سیستمی از حمل و نقل و جابجایی مسافران به صورت انبوه است که برای عموم جامعه در دسترس است و معمولاً بر پایه یک برنامه زمانی مشخص و در یک مسیر مشخص کار می‌کند، و برای هر سفر یک هزینه ثابت دریافت می‌کند. برخی از نمونه‌های ترابری عمومی عبارتند از: اتوبوس‌های شهری، اتوبوس‌های ترولی، تراموا (یا ریل سبک)، مترو، و قایق‌های فرابر. ترابری عمومی میان شهری در سلطه شرکت‌های هواپیمایی، اتوبوس‌های بین‌شهری و راه‌آهن میان‌شهری است. (منبع)

Public Transport bus

انواع حمل و نقل عمومی

  • اتوبوس
  • مترو
  • تاکسی
  • تاکسی اینترنتی
  • تراموا
  • مونوریل

فرق حمل و نقل عمومی و خصوصی

حمل و نقل خصوصی یا شخصی به نوعی از حمل و نقل گفته می‌شود که فرد با استفاده از ماشین شخصی خود برای جابجایی در شهر استفاده می‌کند ولی در حمل و نقل عمومی افراد از وسایل حمل و نقل که توسط دولت یا شرکت تهیه شده اند استفاده می‌کنند.

حمل و نقل شهری عمومی

روزانه حجم زیادی از رفت و آمدها در سطح شهر و کشور انجام می شود؛ در شهرهای بزرگ این رفت و آمدها بیشتر است. همه ی افرادی که به شغل و کاری مشغول هستند، محصلین و دانش آموزان و… همه و همه در حال رفت و آمد هستیم و ما اغلب از یک وسیله ی حمل و نقل برای رسیدن به مقصد استفاده می کنیم که این وسیله ی نقلیه یا شخصی و یا عمومی است. یکی از دغدغه ی مهم شهرهای بزرگ حجم بالای ترافیک است خیابان ها و بزرگراه ها اغلب در ساعات مشخصی بیش از دیگر ساعات در طول روز با حجم بالایی از خودروها مواجه می شوند. استفاده از حمل و نقل عمومی ایمنی بیشتری را نسبت به خودروهای شخصی خصوصاً در هنگام سفر برای مسافران ایجاد خواهد نمود. (دانلود)

آموزش سئو با سیاوش پیری