وانت مزدا |وانت مزدا تک کابین و دو کابین

مزدا سری بی (به انگلیسی: Mazda B-Series) یک از ماشین هایی است که در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۰ توسط شرکت مزدا تولید شده‌است. نسل سوم این خودرو در ایران در دو نوع تک کابین و دو کابین توسط گروه بهمن عرضه می‌گردد. خودرو ارائه شده توسط گروه بهمن در ایران از موتور ۲۰۰۰ با ۱۲ سوپاپ بهره می‌برد. این وانت دارای کولر می‌باشد و یکی از کاراترین وانت‌های داخلی به‌شمار می‌آید. البته خدمات ضعیف گروه بهمن و قیمت بالا و نداشتن ایمنی لازم از عیب‌های وارده به این خودرو است. درحال حاضر این خودرو به تعداد خیلی محدود تولید می‌شود و خودروی کارا با موتور ۱۷۰۰ سی‌سی باردو (پیکان وانت) با چراغهای کریستالی جایگزین آن به حساب می‌آید. البته کارا با یک موتور ۲۰۰۰ ساخت چین هم عرضه می‌شود. این خودرو در کلاس وانت قرار گرفته‌است. (منبع)

vanettakcabin2000
مزدا وانت

انواع وانت مزدا

وانت مزدا در دو مدل تک کابین و دو کابین عرضه می‌شود. مشخصات انواع مدل وانت مزدا در جدول زیر آمده است.

جدول ابعاد و ظرفیت بار مزدا

وسیله باربریظرفیتطولعرضارتفاع
واحد ←تنمترمترمتر
وانت مزدا (تک کابین)۱۱.۶۱.۴۱.۸
وانت مزدا (دو کابین)۰.۶۱.۵۱.۴۱.۸

طراحی داخلی مزدا وانت

مزدا وانت

با وجود آنکه گروه بهمن از یک داشبورد و نیز غربیلک فرمان جدید که بسیار شبیه ، استفاده می‌کند اما همچنان نمی‌توان جلوه جذابی را در طراحی داخلی وانت مزدا کارا مشاهده کرد. پلاستیک خشک همه جا را در بر گرفته و کیفیت چندانی در بخش داشبورد قابل احساس نیست. غربیلک فرمان فرم مناسبی داشته و همان‌طور که اشاره شد، به نظر می‌رسد از سری محصولات ساینا اقتباس شده باشد؛ البته این امر مسبوق به سابقه بوده و پیش از این نیز در مزدا وانت شاهد استفاده از غربیلک فرمان قدیمی سه شاخه پراید بودیم.

در مجموع تنها می‌توان گفت که این خودرو با وجود آنکه در سری جدید کارا از داشبورد و غربیلک فرمان جدید سود می‌برد اما با این حال همچنان طراحی ساده‌ای داشته و نمی‌توان چندان از حضور در کابین مزدا وانت یا سری جدید آن، مدل کارا لذت برد. به ویژه که طراحی صندلی‌ها چندان ارگونومیک نبوده و مدتی پس از نشستن روی آنها کوفتگی و خستگی به سراغ بدن سرنشینان خواهد آمد.

از لحاظ تجهیزات و امکانات نیز باید گفت که مزدا وانت کارا نسبتا دست خالی ظاهر شده و به عنوان یک وانت قدیمی که همچنان روی خط تولید حضور دارد، صرفا می‌تواند به دلیل وجود تجهیزاتی همچون ترمزهای abs و ebd تهویه مطبوع، کیسه هوا برای سرنشین و راننده و سیستم رادیوپخش با پورت usb به خود ببالد.

برای مشاهده کلیک کنید